10 august 2012

VIZITA ÎNALTPREASFINŢITULUI PĂRINTE SERAFIM, MITROPOLITUL GERMANIEI, AL EUROPEI CENTRALE ŞI DE NORD

10 august 2012

Numeroşi credincioşi din Alba Iulia şi din împrejurimi participă în fiecare vineri la Taina Sfântului Maslu săvârşită în subsolul-criptă al bisericii mari din Mânăstirea „Sfântul Ioan Botezătorul”. În acest post, în data de 10 august, obştea şi credincioşii s-au bucurat de prezenţa Înaltpreasfinţitului Serafim, mitropolitul Germaniei şi al Europei de Nord, care a slujit în fruntea unui sobor alcătuit din Părintele Stareţ Ioan, ieromonahii mânăstirii şi alţi preoţi. După terminarea Sfântului Maslu şi citirea Dezlegărilor, s-a cântat Paraclisul Maicii Domnului, urmat de înconjurarea bisericii în procesiune. La sfârşit, Înaltpreasfinţitul Părinte Serafim a vorbit cu multă dragoste celor prezenţi, împărtăşindu-le cuvinte de învăţătură duhovniceşti, dar şi de un folos practic.