Scrisoare arhierească de condoleanțe

Aflându-ne în aceste zile în pelerinaj în Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord, pe urmele Sfinților care au odrăslit pe tărâmurile scandinave, am aflat cu întristare despre mutarea întru veșnicie a Monahiei PARASCHIVA COJANU, mama Părintelui Ioan Cojanu, starețul Mănăstirii „Sfântul Ioan Botezătorul” din Alba-Iulia.

Mamă devotată și călugăriță iubitoare de Hristos, maica Paraschiva s-a nevoit în mănăstire timp de 33 de ani, 51 de ani, încă din tinerețe, purtându-și cu demnitate crucea văduviei, pe când viețuia în lume. Fiind chemată la Domnul la vârsta de 92 ani, după o îndelungată suferință – s-a aflat întodeauna aproape de părintele duhovnicesc și fiul său pământesc, Protosinghelul Ioan, care i-a alinat bătrânețile și a povățuit-o pe calea mântuirii până în ultima clipă.

La ceas de vremelnică despărțire, până la Învierea cea de obşte, ne rugăm Mântuitorului Iisus Hristos, Cel înviat din morţi, să odihnească cu drepţii sufletul roabei Sale Parascheva acolo unde nu mai este nici durere, nici întristare, nici suspin, ci viaţă fără de sfârşit.

Veşnica ei pomenire din neam în neam!

– Înaltpreasfințitul Părinte Andrei,

Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului;

– Înaltpreasfinţitul Părinte Iosif,

Mitropolitul Ortodox Român

al Europei Occidentale şi Meridionale;

– Înaltpreasfințitul Părinte Serafim,

Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord

– Preasfințitul Părinte Macarie,

Episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord.

– Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor

– Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop – Vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului